CMS İçerik Yönetim Sistemi Yazılımı Nedir? Nereden Alabilirim?

İçerik yönetim sistemi kavramı artık web tasarım ajanslarının ve onların müşterilerinin olmazsa olmazları arasında yer alıyor.

Web sitenizi tasarlatmaya karar verdiğinizde, tasarım yaptırdığınız ajans, sizin için kullanışlı ve kolay bir ara yüz hazırlayacaktır. Onun dışında içerik yönetim sistemi yazılımları çok farklı alanlara yönelik olarak da bulunabilir.

İnternet ortamında, CCTV kapalı kamera denetim sistemlerine yönelik CMS yazılımlarını bulabilirsiniz. Kamera sistemini yaptırdığınız firma büyük ihtimalle yazılımı da yükleyecektir.

Kurumsal firmalara yönelik olarak da kullanışlı ancak her ihtiyaca cevap verebilen CMS sistemlerinden söz etmek mümkündür. Bazı firmalar web siteleri oluşturulduktan sonra, ayrıca CMS yazılımı hazırlatırlar. Nedeni ise ihtiyaçlarının değişmesi ve mevcut olan yazılımın ihtiyaçları artık karşılayamamasıdır.

Wordpress

CMS Nedir?

İngilizcesi Content Management System olan içerik yönetim sistemi, bir web sitesinin ya da bir yazılımın genelini yönetmek için üretilen sistemlerdir.

En iyi içerik yönetim sistemi, basit bir ara yüze sahip ve kullanışlı olandır. Çünkü hiç kimse karmaşık bir yazılım için günlerini hatta aylarını öğrenmek için harcamak istemez.

CMS İçerik Yönetim Sistemi Özellikleri

İçerik yönetim sistemi özellikleri aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır. Aşağıda vereceğimiz bilgiler sayesinde, içerik yönetim sistemi hakkındaki bilgileriniz biraz daha pekişecektir.

 • Kullanışlı ve basit bir ara yüze sahiplerdir.
 • Herkesin kullanabileceği yapıdadır. Özellikle kurumsal firmalarda yetki verilen herkes bu sistemi kullanabilir.
 • Güvenlidir. Karmaşık şifreleme yöntemi ile korunurlar. Böylece yalnızca istenilen kişiler erişim sağlayabilir.
 • Etkin bir anahtar kelime yönetimi yapılabilir.
 • İnternet sitesinde bulunan tüm öğeler, kodlama bilgisi gerekmeden yönetilebilir ya da değiştirilebilir.
 • Site üzerinde yapılması gereken bazı bakımlar, CMS sayesinde kolaylıkla yapılabilir.
 • Güncelleme yapmak hiç olmadığı kadar kolaylaşır.
 • Yapılan düzenlemelerden dolayı sitenin yapısında hiçbir zaman bozulma meydana gelmez.
 • Sistemin çökmesine karşı birçok sigorta barındırır.
 • CMS sistemlerinde kolaylıkla rapor hazırlanabilir.
 • Tüm içerikler, tek bir yerden yönetilebilir ve kategorilere ayrılabilir.

CMS İçerik Yönetim Sistemi Faydaları

En iyi CMS yazılımı sizlere kullanım kolaylığı sağlar. Aynı zamanda, web sitenizle ilgili neredeyse tüm işlemleri yapabilmenize imkan tanır. Tabi ki kodlama ile ilgili yapılan işlemleri saymıyoruz.

Kullanım kolaylığı sayesinde, teknik bilgisi olan kişilere bağımlı kalmadan, yetkilendirilen herkes kullanabilir. Yalnızca kısa bir eğitim, CMS sistemlerinin kullanılabilmesi için yeterli olacaktır.

Şirketlerin ya da kullanan kişilerin zamandan tasarruf etmesini sağlar. Birçok işin kısa zamanda yapılabilmesini sağlar.

Güvenlik en önemli özelliklerindendir. Yetkilendirilmiş kişiler dışında bu sistemi kimse kullanamaz. Böylece kurumsal firmaların ya da ticari firmaların sırları güvende olur.

Değişikliklerin kolaylıkla yapılabilmesini ve kontrol edilebilmesini sağlar.

Görsel yanı kuvvetlidir.

Tek bir ana merkezden birçok santral yönetilebilir.

Drupal

CMS İçerik Yönetim Sistemi Çeşitleri

İhtiyaca yönelik olarak üretilen birçok içerik yönetim sistemi çeşitleri bulunur. Bu türleri aşağıda sizlere açıklayarak, konuyu biraz daha detaylandırmış olalım.

ECMS (Enterprise); Girişimcilerin ve şirketlerin kullandığı CMS türlerindendir. Dokümanlar, şirket kayıtları ve operasyonları, personel kayıtları çeşitli grafikler gibi kayıtların kolaylıkla yönetilmesini sağlar.

WCMS (Web CMS); basit ara yüze sahip, birçok kişinin rahatlıkla kullanabileceği yapıda olan sistemlerdir. Bu sistemler genelde HTML dosyası olarak upload edilir. Elektronik dokümanların ve arşivlerin yönetimi için idealdirler.

DMS (Document Management System); Dosya içerik yönetimi olarak adlandırılır. resim ve metinsel dokümanların arşivinde kullanılırlar.

MCMS (Mobile CMS); mobil telefonlara yönelik olarak oluşturulan sistemlerdir. Cep telefonlarının içerisinde yer alan görsel ve yazınsal tüm verilerin yönetimini sağlar.

CCMS (Component CMS); web sitesi içerisinde yer alan bileşenlerin yönetimi için oluşturulmuşlardır.

MCMS (Media CMS); multimedia özelliği sergileyen içeriklerin yönetimi için kullanılırlar. Film, müzik, resim ve yazı gibi medya içeriklerinin yönetimi bu sistem sayesinde sağlanır.

İçerik Yönetim Sistemi Nereden Alabilirim?

Ücretsiz içerik yönetim sistemi internet üzerinden elde edilebilir. Genelde internet sitesi oluşturmak için satın alınan host ve domain gibi ürünlerle birlikte, CMS sistemleri de firmalar tarafından müşterilerine sağlanır.

Aynı şekilde web sitesi tasarımı yaptıran kişilere ücretsiz olarak tasarımı yapan ajans tarafından ücretsiz CMS yazılımı verilir. Daha doğrusu internet sitesinin içine entegre edilir.

Özel olarak tasarlanan sistemlere yönelik, daha sonradan CMS yazılımları satın alınabilir. Bu tür yazılımları internet ortamında satışını gerçekleştiren firmalardan temin edebilirsiniz.

En İyi CMS İçerik Yönetim Sistemi Hangisidir?

Tabi ki kodlama ile özel tasarım olarak üretilen CMS sistemleri en iyileridir. Zaten internette karşılaşabileceğiniz tüm CMS sistemleri kodlama ile oluşturulmuştur. Günümüzde ise PHP içerik yönetim sistemi daha çok tercih edilmektedir. Nedeni ise sorunsuz çalışması ve yüksek güvenlik sağlamasıdır.

Kodlama ile hazırlanan CMS yönetimlerinin kalitesi,  onu üreten ajansın kalitesi ile doğru orantılıdır. Mesela web tasarımınızı yapan firma köklü ve deneyimli ise, sizler için de en iyi CMS sistemini hazırlayacaklardır.

CMS sistemleri ajanslar tarafından oluşturulurken, müşterinin ihtiyaçları göz önüne alınır. Aynı zamanda müşteri istekleri de değerlendirilir. Sonuçta sistemi kullanacak olan müşteridir.

Joomla

Ücretsiz İçerik Yönetim Sistemi Hangileridir?

Aşağıda sıralayacağımız içerik yönetim sistemleri, SEO için en iyi CMS kategorisinde olmasının dışında, aynı zamanda ücretsizdirler ve dünya genelinde kullanılmaktadırlar.

Kuşkusuz ki bir web sitesi için yönetim hayati derecede önem taşır. İçeriklerin düzenlenmesi, işe yaramayanların kaldırılması, fazla resimlerin silinmesi ya da sıkıştırılması gibi işlemlerin hızlı ve kolay yapılabilmesi gerekir. SEO açısından da bu gerekli bir durumdur.

SEO açısından ise en hızlı ve en kolay kullanımı olan CMS sistemlerini aşağıda maddeler halinde sıralıyoruz.

 • WordPress
 • Joomla
 • Drupal
 • Typo 3
 • Serendipity
 • Dotclear
 • ImpressPages
 • Chamilo

Yukarıda sıraladığımız tüm CMS’lerin ortak özelliği, PHP kodları ile oluşturulmuş olmasıdır. Aynı zamanda açık kaynak kodu özelliğine sahiptirler. Yani sürekli olarak geliştirilebilirler. Ancak kurumsal firmaların işine yaramazlar. Çünkü kurumsal firmalar için daha özel çözümler gereklidir. Daha doğrusu ihtiyaca yönelik olarak yapılan çalışmalar faydalıdır. Bu tür ücretsiz sistemlerde firmaların kullanmayacağı birçok özellik yer alır.

Bu tür sistemleri genelde blog sahipleri ve kurumsal yapıda olmayan firmalar ya da kişiler tercih edebilir.

Firmalara yönelik olarak özel CMS sistemlerinin hazırlanması daha yararlıdır. Mesela güvenlik kamerası kullanan bir firma için yukarıda bahsettiğimiz içerik yönetim sistemleri kullanılamaz.

SEO İçin En İyi CMS Hangisidir?

İnternet sitelerinin arama motorlarında ilk sıralara yükselebilmeleri için zaman oldukça önemlidir. Yapılan tüm çalışmalar, zamana karşı bir yarışın parçasıdırlar. Dolayısıyla sitenin içerisinde bulunan tüm elemanlarda yapılacak olan düzenlemelerde hızlı olunması gereklidir.

İçerik yönetim sistemlerinin kolay olması, güvenli olması ve hızlı olması, SEO çalışmalarında da önemli bir avantaj sağlayacaktır.

Kodlama ile özel olarak yapılan CMS sistemleri, aynı zamanda en iyi SEO performansı sergilemeyi de sağlayacaktır.

Ücretsiz olarak da dünya genelinde WordPress içerik yönetim sistemi, en iyi CMS seçilmiştir. SEO açısından da kullanıcılarına birçok avantaj sağlar.

Joomla içerik yönetim sistemini de SEO çalışmaları açısından faydalı sayabiliriz. Yukarıda listeler halinde verdiğimiz diğer içerik yönetim sistemleri de arama motoru sıralaması çalışmalarında kullanılabilirler.

Burada önemli olan internet sitesi içerisindeki düzenlemelerin kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmesidir.

Kullanıcı formu oluşturma, canlı iletişim araçlarının siteye yerleştirilmesi, etkinlik takvimlerinin sitede yer alması, online satış formları, forum sayfaları, resim ve video galerilerinin oluşturulması gibi seçenekler, CMS sistemlerinde yer alırlar ve SEO açısından da gereklidirler. Bu tür etkenlerin ve daha fazlasının sitede yer alması kullanıcı faydası açısından günümüzde birçok site de uygulanır.

Ayrıca internet sitesine sosyal medya butonlarının eklenmesi de içerik yönetim sistemi yardımıyla gerçekleştirilir. Görüldüğü üzere saydığımız tüm bu unsurlar kullanıcının isteklerini yansıtır.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Laravel PHP Framework Nedir?

Laravel PHP Framework Nedir?

PHP Framework kavramını Laravel üzerinden ve hatta birlikte bu yazımızda ele alacağız ve açıklayacağız. Belki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir