Anasayfa / CRM / CRM NEDİR?

CRM NEDİR?

   CRM (Customer Relationship Management) Türkçe karşılığı “Müşteri ilişkileri yönetimi” dir.
CRM’nin görevi müşteriyle ilgilenmek, sorunları dinlemek, müşteriyi tanımak ve bu sorunlara göre çözümler üretmek ve müşteriye her konuda destek olmak yardım etmektir. CRM çok eskiden beri vardır. Fakat artık teknoloji gelişti. İnsanlar ulaşmak istedikleri bilgilere bu sayede ulaşabiliyor. Artık teknoloji sayesinde insanların isteklerine ve sorunlarına göre çözüm üretmek çok kolay.

    CRM hizmeti, müşteriye zamanında teslim etmekle görevlidir. CRM uygulaması firmaya daha fazla müşteri kazandırır. Çünkü tüm müşterilerin elde tutulmasını ve sürekli düzgün bir iletişim içinde olmayı sağlar. Müşterilerle ilişkileri geliştiği için müşterilerin o firmadan memnuniyeti de artar.

Firmaların birçoğu artık kitlesel pazarlamadan bireysel pazarlamaya geçiş yaptı. Buda artık firmaların üründen daha çok müşteri odaklı çalıştığını gösteriyor. Müşteri odaklı çalışıldığı için de firmalar tarafından müşteri memnuniyetinin önemi artmıştır. CRM bu odağın yani müşterilerin sorunları gidermek için çalışmaktadır. Her zaman onların memnuniyetini sağlamalıdır. Müşteriler karşılarında firmayla ya da ürünle ilgili sorunların dinleyen, anlayan ve yardımcı olan birilerinin olduğunu hissetmelidir. Bu onlara destek verildiğini ve arkalarında olduğunu gösterir.

CRM’NİN FAYDALARI NELERDİR?

   CRM’nin bir firmaya en büyük faydası müşteri kazandırmaktır. Müşteriler firma tarafından desteklendiğini ve sorunlarıyla ilgilenildiğini hisseder. Buda müşteriye ve ürüne önem verildiğini gösterir. Firmanın kalitesini artırır.

CRM’NİN HEDEFLERİ NELERDİR?

   Müşteriyi anlamak, tanımak ve sorunlarını çözmek crm’nin hedeflerinden en öncelikli olanıdır.

-Müşteri karlılığını artırır,
-Müşteriye en hızlı şekilde en doğru cevabı vermeyi sağlar,
-Bir müşteriye bir şeyi satmak için bir teklifte bulunduğunuzda bu teklifte ve satışta başarılı olmak,
-Müşteri hizmetini daha iyi bir şekilde verebilmek,
-Müşterilerle doğrudan iletişimde olunduğu için pazarlamanın ve satışın daha etkili olmasını sağlar,
-Firmaya yeni müşteriler kazandırır ve eski müşterilerin elde tutulmasını sağlar.

CRM UYGULAMA MODELLERİ NELERDİR?

Ana hedefleri müşteriyi elde tutmak ve memnuniyetlerini artırmak olan CRM’ler üç ayrı gruptan oluşmaktadır. CRM çözümlerinden bazıları şunlardır:

1 – Operasyonel CRM

2 – Analitik CRM

3 – Paylaşımcı CRM olarak 3e ayrılır.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

CRM Yazılım Nedir?

Yazılım sektörü günümüzün vazgeçilmez alanlarının başında geliyor. Yazılımlar ile tüm işlemlerimizi rahatlıkla kolaylaştırabiliriz. Bu yazılımlardan en çok nasibini alan firma sahipleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir