Dijital Reklam Ajansları

İnternet hayatımızın tam ortasında yer almaktadır. İnsanlar merak ettikleri konuları, alışverişlerini, sağlıkla ilgili mevzularını dahi netten araştırmaktadır. Günümüzde hemen hemen her şirketin ve kurumunun sitesi bulunmaktadır. Arama motoruna şirketin adı yazıldığında bulunurluğunu artırma konusunda dijital reklam ajansları yardımcı olmaktadır. Reklam ajanslarının asıl görevi şirketin, kişinin veya kurumun reklamını yapmaktır. Reklam için öncelikle hangi yolun kullanılacağı tespit edilir. Gelişen ve ilerleyen dünyada netin kullanmasından çok daha makul bir yöntem yoktur.

Nette yapılacak olan tanıtımlar için reklam ajansı firma profilini ve mali alt yapısını oluşturur. Temel hazırlandıktan sonra çeşitli tasarımlar yapılır ve uygulamaya konulur. Ticari hayatta reklamın çok önemli bir yeri vardır. Rakiplerini geride bırakmak isteyenler reklamına ciddi önem vermelidir. Genel anlamda etrafa bakıldığında hemen hemen her yerde reklam görmeniz mümkündür. Sosyal medyada, haberlerde, televizyonda, sitelerde ve daha birçok yerde reklam içerikleri görülmektedir. Rakiplerine fark atmak, nette arama yapıldığında daha bulunur olabilmek için dijital reklam ajansları hizmet vermektedir. Alanında uzman ekiplerin yılların tecrübesiyle verdikleri hizmetler kurumsal veya bireysel siteleri öne çıkaracaktır. Daha bulunur olan sitelerin ziyaretçisi ise o oranda artacaktır.

Dijital Reklam Ajansı Nedir?

Dijital Reklam Ajansı Nedir?

Reklam yaptırmak isteyen kişiler neyi nasıl yapacaklarına karar vermek için bir araştırma yaparlar. Yaptıkları araştırma sırasında dijital reklam ajansı ile de karşılaşırlar. Daha önce reklam dünyası ile alakası olmayanlar dijital reklam ajansı nedir sorusunu sorabilir. Reklam faaliyetleri çeşitli mecralarda yapılmaktadır. Dijital reklam ajansları; sosyal medya ve diğer dijital platformlar üzerinden reklam yapan şirketlerdir. Dijital reklam ajansları yalnızca ilgili olan kesimi etki altına alabilmek için nokta atışı tasarımlarda bulunur. Ajansların amacı, hedef müşteri kitlesine hitap ederek etkileyebilmektir.

Televizyonda yapılan reklamları herkes izler. Direkt bir kitleye yönelik değildir yapılan reklam herkesin izlemesine yöneliktir. Çok yüksek masraflarla yapılan reklamlara çok fazla efor sarf edilir fakat belki izleyenlerden 100 tanesinden 2sine hitap eder. TV’lerde çocuk bezi reklamı yapılır. Bu reklam yalnızca çocuğu olanlara hitap eder. Dijital reklam ajansları ise kişilerin daha önceki aramalarını dikkate alarak önüne reklamları çıkarır. Çocuk bezi araması yapan kişinin karşısına çocuk bezlerini çıkarak dijital reklam ajansları daha az masrafla daha çok hedef kitleye ulaşır.

Ajansların çalışma prensipleri reklamını yapacakları firmanın karakterine göre belirlenir. Buna göre;

 • Reklamı yapacak olan ajans öncelikle reklamı yapılacak şirketin prensiplerini ve yaptığı işi çok iyi idrak eder.
 • Sonraki aşamada hedef kitle taraması yapar. Firmayla alakadar olacak kitlenin hangi saatlerde ve hangi günlerde dijital ortamda olduğunu tespit eder.
 • Hedef kitlenin aktif olacağı dijital ortam hakkında tahminler bulunur.
 • Bütün bilgiler ışığında pazarlama stratejisi oluşturulur.
 • Oluşturulan strateji planlarına göre hedef kitlenin dikkatini çekecek reklam kampanyaları düzenlenir.

Bütün bunları yaparken dijital reklam ajansı, müşterisinin kendine sunduğu bütçeyi en iyi şekilde değerlendirir. Yapılan reklam kampanyalarını etkilerini ve erişebilirlik üzerine olumlu yönleri incelenir. Başarıya ulaşma veya eksikler tespit edilerek yenilemeler yapılır.

Dijital Reklam Ajansı Ne İş Yapar?

Dijital Reklam Ajansı Ne İş Yapar?

Reklam anlayışı çok uzun zamandan beri vardır. Reklam ajansı kavramının kullanılması ise o kadar eski bir maziye sahip değildir. Günümüzde sadece materyalleri kağıt üzerine basanlar dahi kendilerine reklam ajansı ifadesini kullanmaktadır. Oysaki reklam ajansı olmak sadece bir şeyleri basıp dağıtmak değildir. Çok daha kapsamlı işleri yürütmektedir. Dijital reklam ajansları, müşterisi olan markanın veya şirketin dijital ortamları kullanarak bilinirliğini artırmaya çalışır.

Bilinirliğin artması markanın gelirini artıracaktır. Dijital reklam ajansları markanın gelirini artırmak ve bilinir olması için çalışmalar yürüten şirketlerdir. Ajanslar gerektiğinde ön pazar araştırması yapar, çıkan sonuçları raporlar, rapora göre süreci belirler. Sürecin bütün kontrolünü de ajanslar yaparlar. Yapılan bütün süreçlerle markanın büyümesine katkı sağlama hedeflenir. Reklam ajanslarının 4 temel hizmeti vardır. Bunlar;

 • Müşterisi olan şirkete veya markaya pazarlama konusunda tavsiyelerde bulunmak,
 • Müşterileri ile iletişim konusunda tavsiyelerde bulunmak ve gerekli bilgilendirmeleri yapmak,
 • Hazırlanan reklamların dijital ortamlarda yayılmasını sağlamak
 • Müşterinin reklamlarını yayınlayacak olan ortamlar ve platformlarla fiyat konusunda pazarlık ederek en uygun fiyata anlaşma sağlamak.

Reklam dünyasında dijital mecralar çok önemli bir yere sahiptir. Reklamını dijital dünyada yaptırmak isteyenler dijital reklam ajansından yardım almalıdır. Dijital Reklam Ajansı Ne İş Yapar?Olduğunu bilmek müşterinin ajanstan neler beklemesi gerektiğinin farkında olmasını sağlayacaktır. Dijital reklam ajanslarının görevleri şunlardır;

 • Web tasarımı yapmak,
 • Mobil uygulamalar geliştirmek
 • SEM yani arama motoru reklamları yapmak,
 • SEO yani arama motoru optimizasyonu geliştirmek,
 • Sosyal medyadaki reklamları yönetmek,
 • Müşteri firmanın sosyal medya hesabını yönetmek,
 • İçerikler için stratejiler oluşturmak,
 • Stratejileri uygulamak için pazarlama bütçesini çıkarmak,

Ajansın bütün bu görevleri yerine getirebilmek için vermesi gereken kararlar vardır. En uygun web tasarımının yapılması, webte nasıl paylaşımlar yapılacağı, açılacak olan sitenin reklamının nasıl yapılacağı gibi kararların verilmesi gerekir.

Dijital Reklam Ajansları İstanbul

Ülkemizde çok sayıda dijital reklam ajansı bulunur. Özellikle reklam yaptırmak isteyen firmaların daha yoğun olduğu büyük şehirlerde daha fazla ajans bulunur. Dijital reklam ajansları İstanbul ilinde çok daha aktiftir. Merkezi İstanbul’da bulunan ajanslar dünyanın ve ülkenin her yerindeki müşterilerine hizmet sunmaktadır.

İstanbul’da bulunan ajansların büyüklükleri ve kapasiteleri farklıdır. Her ajansı her markanın ve her firmanın dijital platformlardaki reklamını yürütemez. Büyük firmalar ajans seçiminde kapasiteli ve tecrübeli ajansları seçecektir. Bunun nedeni ürün tanıtımı yapmadan önce biraz masraf gerektirecek olan ön Pazar araştırmasını küçük ajansların yapamayacak olmasıdır. Büyük ajanslar ön pazar araştırmasında para harcayarak sokak anketleri gibi planlar yapar. Yaptığı anketler ve piyasa araştırma şirketlerinin raporlarını dikkate alarak ürün tanıtımını yapar.

Büyük dijital reklam ajansları kadar küçük ajanslar da bulunmaktadır. Küçük dijital reklam ajansları İstanbul ve diğer illerde sosyal medyada tanıtım yapmak, bilinirliğini artırmak isteyen küçük şirketlere hizmet götürür. Her çaptaki ajansın alanı ve sahası vardır. Önemli olan ajansların en güzeli ve en iyi sonucu verecek işler yapabilmesidir. Dijital reklam ajansı seçerken müşteriler bazı hususlara dikkat etmelidir. Dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır;

 • Google iş ortağı ola ajans tercih edilmeli
 • Ajans, doğru ve ücretsiz bilgi analizi sunmalıdır.
 • Daha önceki yaptığı işlerde sizin firmanızın büyüklüğünde firmalara hizmet vermiş ve başarılı sonuçlar almış olmalıdır.
 • Çok sayıda referansı olmalıdır.
 • Resmi Google başarı hikayeleri olan dijital reklam ajansı tercih edilmelidir.

Dijital Reklam Neden Yaptırmalıyım?

Dijital Reklam Neden Yaptırmalıyım?

Dijital reklam ajansları, müşterilerinin ulaşmak istedikleri potansiyele ulaşmalarına aracı olan şirketlerdir. Dijital reklam neden yaptırmalıyım diyenler ticari hayattaki rekabetin ne kadar fazla olduğunu bilmesi gerekir. Ticari dünyada rakiplerin önüne geçebilmek için reklam şarttır. Günümüz şartlarında hedef kitlenin geneli dijital platformlarda daha çok zaman geçirmektedir. Bundan dolayı reklamların dijital platformlarda yapılması ticari anlamda çok daha mantıklıdır.

Reklam firmalarından bağımsız olarak faaliyet gösteren dijital reklam ajanslarının başarıları bilinmektedir. Kadrolarını çok titiz seçen ajanslar, çalışmalarını müşterilerinin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda yapmaktadır. Uzman kişilerin kontrolünde yapılan planlar ve stratejiler müşteri firmanın hedef kitleye ulaşmasıyla sonuçlanır. Başarılı olmak, daha çok kişiye ulaşmak ve ticari anlamda kazanmak için dijital reklam ajanslarına ihtiyaç vardır.

Dijital Reklamcılık Çeşitleri

Dijital dünyanın hayatımızda çok fazla yer almasıyla birlikte dijital reklam ajansı sayılarında artış gözlendi. Büyük, küçük bütün firmalar dijital dünyada bilinir olmak istemektedir. Türkiye’nin en iyi dijital reklam ajansları müşterisi olan firmalarını dijital dünyada bilinir olmasını başarı ile gerçekleştirmektedir.

Ajanslar yaptıkları reklamları çeşitli şekillerde yapmaktadır. Ajanslar, dijital reklamcılık çeşitleri ile firmalarına en iyi hizmetleri sunmak için çalışmaktadır.  Dijital reklam türleri şunlardır:

 • Display ( Banner) Reklamları: Banner reklamlar olarak bilinen ve yaygın olarak tercih edilen Display reklam türünde video, görsel ve metin gibi öğeler bulunur. Bu türü genellikle internet sayfasının sağ sol kenarında veya üstte bulunur. İnternet sayfasını açanlar tarafından kolaylıkla fark edilir. Yeniden hedefleme kampanyalarında Banner reklamların çok başarılı sonuçlar verdiği bilinmektedir.
 • Mobil reklamlar: Mobil kullanıcı oranları arttı. Bundan dolayı dijital reklam ajansları mobil kanallara özel reklamlar geliştirmektedir. Mobil reklamlar sayesinde markaların bilinirliği artmakta ve başarısı yükselmektedir.
 • Video reklamlar: Tüketici kitle üzerinde etkisi çok fazla olduğundan dolayı video reklamlar sıklıkla kullanılır.
 • Sosyal medya reklamları: Görüntülü reklamlara benzeyen sosyal medya reklamları çok verimli ve çok etkilidir. Sosyal medyadaki reklamların bir sınırı ve belli bir formatı yoktur. Bir başlık, bir görüntü veya otomatik oynatılan video sosyal medya reklamı olabilir.
 • E- posta pazarlama: Daha hızlı, daha ucuz ve daha etkili bir reklam olması istenirse e-posta pazarlama kullanılmaktadır. Müşterilere satış yapabilmek ve bağlılıklarını artırmak için çok etkili bir yoldur.

Doğal reklamlar: Nativeadvertising olarak bilinen doğal reklamlar, dijital platformların son zamanlardaki en popüler reklam formatıdır. Doğal reklam, reklamları engelleyen uygulamalara karşı yeni ve farklı çözümler sunar. Bu tür reklamlar arama motoru pazarlamasında, sosyal medya sponsor içeriklerinde de görülebilir. Doğal reklamları diğerlerinden ayıran çok önemli bir özellik vardır. Bu özellik doğal reklamın bulunduğu ortam içerisinde akışa uyum sağlıyor olmasıdır.

hakkında Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Seo | Adwords | Sosyal Medya

Seo | Adwords | Sosyal Medya

İyi-kötü-çirkin filmindeki gibi bir başlık oldu. Ancak bu üç konu da birbiri ile alakalı olduğu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir