Web Tasarım

Etkili Web Sitesi Tasarımı Nasıl Olmalıdır? 8 Teknik

Etkili web sitesi nasıl oluşturulur sorusuna, 8 teknik ile cevap vereceğiz. Bu teknikleri detaylı bir şekilde açıklayarak, aklınızda soru işareti kalmamasını sağlayacağız.

 • Etkili Web Tasarımı Öncesi

Web sitesi tasarımı öncesinde, web sitesi nasıl incelenir sorusunu sorun kendinize. Böylece gözlem yeteneğinizi geliştirerek, detayları daha iyi görmeye başlarsınız.

Peki ama web sitesi incelemeye neden ihtiyaç duyacaksınız?

Tabi ki daha iyi tasarımlar yapabilmek için ilham alabilmek için. Tasarım öncesinde ne yapılacağının iyi bir şekilde planlanması gerekir. Web sitesindeki menülerin yerleşimi, ana sayfada hangi görsellerin kullanılacağı ve kaç adet sayfa tasarlanacağı gibi konular, belli bir plan dahilinde hazırlanmalıdır.

Diğer sitelerden ilham alarak ve oluşturduğunuz plana sadık kalarak, iyi bir site tasarlayabilirsiniz. Önemli olan kafanızdaki ve örnek aldığını materyallerdeki tasarımları, bir bütün halinde yansıtmaktır.

Unutmayın binlerce tasarım arasında farklı olanı yapmaya çalışıyorsunuz. İşiniz zor yani.

 • Web Sitesi Dizaynı (UI UX Tasarım)

İyi bir web sitesinde olması gereken özellikler şüphesiz, UI ve UX tasarımlarıdır. Hem görsel olarak, hem de kullanıcının faydasına tasarlayacağınız site, birçok ziyaretçiye sahip olacaktır.

UI yani kullanıcı arayüzü tasarımı, Photoshop programı kullanılarak yapılır. Görsel tasarımlarda Corel, Freehand gibi programlarda kullanılır. Sayfa tasarımı kodlama ile gerçekleştirilir ve görsel etkinin artırılması adına, yazı ve resimlerin hareketli olması da sağlanabilir.

Etkili web sitesi nasıl oluşturulur

UX tasarımda ise kullanıcının site ile etkileşime gireceği unsurlar kodlanır. Mesela iletişim formu, canlı sohbet butonları örnek olarak gösterilebilir. Sitenin daha fazla ziyaretçi çekmesi adına, sosyal paylaşım butonları da siteye eklenebilir. Tüm bu işlemler HTML ve CSS kodlaması ile gerçekleştirilir.

 • Web Sitesi Görselleri

Web tasarımı nasıl olmalı sorusunun cevaplarından en önemlisi kuşkusuz görsel tasarımdır. Günümüzde görsellik ön plandadır. En çok ziyaretçi alan siteler incelendiğinde, sitenin içerisinde etkili görsellerin kullanıldığı görülecektir.

Görsel boyutları da site tasarımında önemlidir. Ana sayfada kullanılan görsel ile diğer sayfalarda kullanılan görsellerin boyutları aynı değildir. Ana sayfada genellikle daha büyük boyutlarda resimler kullanılır.

Sitenin diğer sayfalarında ise daha küçük resimler tercih edilir. Blog sayfasında yer alan makaleler de ise 700*700 piksel boyutlarında resim kullanılması idealdir.

Resimlerin yazılara göre büyük olması, uyumsuzluk yaratacaktır. Yazı ve görsel boyutları uyumlu olmalıdır. Böylece kullanıcıların gözüne uyumsuz gelecek unsurlar da giderilmiş olur.

Web Sitesi Görselleri

Son zamanlarda hareketli görseller ve nesneler, internet sitelerinde yoğun olarak kullanılmaktadır. Daha fazla dikkat çektikleri ve kullanıcı ile site arasında daha fazla etkileşim sağladıkları için birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Tasarımcılarda hareketli görsel ile ilgili tasarımlara ağırlık verirler.

 • Web Sitesi Renk Uyumu

Renkler, kişilerin psikolojisini etkiler. Doğru renkleri kullanarak, kullanıcıların bilinçaltına hitap edebilirsiniz. Renkler kullanıcıların sitede daha fazla vakit geçirmesini de sağlayacaktır.

Web Sitesi Renk Uyumu

Nasıl mı?

Mesela kırmızı rengi, yiyecek ve içecek firmalarının internet sitesinde yoğun olarak kullanılmaktadır. Canlılığı ve enerjiyi temsil eder. Sitedeki kırmızı rengi adeta, siteyi ziyaret edenleri hipnotize eder ve daha fazla sitede dolaşmalarını sağlar. Birçoğumuz bu deneyimi yaşamış olabiliriz. McDonalds sitesinde uzun zaman geçirdiğimizi sonradan anlamışızdır.

Mavi renk gücü ve huzuru temsil eder. Aynı zamanda güven verir. bu yüzden web sitesi tasarımı ile ilgili internet sitelerinde daha çok kullanılırlar.

 • Web Site İçerik

Kişisel web sitesi nasıl olmalı diye soracak olursanız, cevabımız içerik olacaktır. içerik denilince akla yalnızca metinsel olanlar gelmesin. Resim, video, logo, vektörel çizimler ve yazınsal ürünlerin hepsi içerik olarak adlandırılır.

İyi bir içerikle arama motorlarında üst sıralara çıkmak mümkündür. Yukarıda bahsettiğimiz içeriklerin bir arada kullanıldığı blog sayfalarında yapılacak etkili tasarımlar sayesinde internet sitesi güncel kalabilir.

Blog sayfasına günlük düzenli olarak makale girilmelidir. Makalede ise; resim, video ve diğer görsel unsurlar bir arada kullanılabilir.

Web Sitesi Mobil Uyumu

 • Web Sitesi Mobil Uyumu

En iyi web sitesi altyapıları, mobil uyumunu barındırmalıdır. Neden mi?

İnternet trafiğinin %70’i akıllı telefonlar üzerinden gerçekleşir. Ticaret sitelerinin müşterilerinin %51’i, markaları ve ürünleri keşfetmek için cep telefonu kullanırlar. Ülkemizde insanların %89’u deneyimlerini mobil üzerinden gerçekleştirirler ve marka tavsiyesinde bulunurlar.

Görüldüğü üzere insanların birçoğu interneti mobil telefonlardan kullanıyor. Yukarıdaki anlattıklarımıza dayanarak söyleyebiliriz ki, internet siteleri tablet ve cep telefonu cihazlarında da düzgün görünmelidir.

e-ticaret mobil uyumu

Mesela yazıları ve resimler cep telefonlarında okunabilecek ya da görülebilecek düzeyde olmalıdır. Kodlama çalışması ile mobil uyum sağlanabilir. CSS kodları kullanılarak internet sitesi mobil uyumlu yapılabilir.

 • Web site Hızı

Web sitesinin hızlı olması, arama motorlarındaki kişilerin baş kriterlerinden bir tanesidir. İnsanlar yavaş açılan değil, hızlı açılan siteleri tercih ederler. Bu durumun nedeni günümüz insanının sabırsız olmasıdır. Aradıklarına bir an önce kavuşmak isterler.

Web site hızının ideal olması için sitede bulunan görsellerin optimize edilmesi gerekir. Ayrıca gereksiz kodlardan arındırılması yararlı olacaktır. Kodların sıkıştırılması da sitenin daha hızlı olmasında etkilidir.

İyi bir Hosting firması ile çalışıyorsanız ve sitenizin kod altyapısı iyiyse, internet siteniz 3 saniye bile geçmeden açılacaktır. Tabi ki yalnızca açılış hızı yeterli değildir. Sitenin kolay gezilebilir olması da gereklidir.

Web site Hızı

 • Web Sitesi Kullanım Kolaylığı

Web sitesi karmaşık olmamalıdır. Profesyonel web sitesi nasıl yapılır sorusunun cevabı basitliktir. Her zaman basit tasarım insanları daha çok kendisine çeker. Birçok internet sitesinde karmaşanın hakim olduğunu görmüşsünüzdür.

Resimlerin ve yazıların sayfaya tıkıştırıldığı, resimlerin yazıdan büyük olduğu, çok küçük yazıların kullanıldığı ve okuyana işkence çektirildiği internet sitelerini kimse istemeyecektir. En azından yapılan araştırmalar durumun bu şekilde olduğunu gösteriyor.

Bir diğer konu da internet sitesinde çok fazla reklam kullanılması ve insanların çileden çıkmasıdır. Faydalanacağınız bir bilgi okumaya çalışıyorsunuz, ancak reklam banner sütunları yazıları kaplıyor. Yani amacınız yazıdan faydalanmaktı, reklam izlemek değil.

Web sitesi kullanım kolaylığı sağlayamayan internet siteleri sıralama kaybetmeye mahkumdur.

Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Merhabalar web sitemde renk uyumlarına dikkat etmemim ne gibi bir avantajı olacaktır? Web site hızı web siteme ve bana ne gibi bir katkı sağlamaktadır?

  1. Merhana Cansu Hanım,
   Renkler, kişilerin psikolojisini etkiler. Doğru renkleri kullanarak, kullanıcıların bilinçaltına hitap edebilirsiniz. Renkler kullanıcıların sitede daha fazla vakit geçirmesini de sağlayacaktır.

 2. Merhabalar, birkaç sorum olacaktı web sitemde mobil uyumluluğun avantajı nelerdir? Birde web siteme seçtiğim görsellerin uyumu nedir uyumsuz bir görselin siteme olumsuz yönleri varmıdır?

  1. Merhabalar Can Bey,
   web sitenizde mobil uyumluluğun olması gerekemktedir çünkü insanların %70 i internet’ten işlerini telofonlar’dan halletmektedir. Günümüzde web sitelerde görsellik ön planda olduğu için görsel seçimlerini iyi seçmeniz gerekmektedir.

 3. Öneriler gerçekten çok güzel ve düzenli. Uzun zamandır bu konuda okuduğum en iyi blog yazılarından bir tanesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu