Google

Google Güncel Link Oluşturma Yönergeleri

Penguen güncellemesinden sonra Google, link oluşturma politikasında da önemli değişikliklere gitti. Google güncel link oluşturma politikasında artık, dofollow ya da nofollow linkler geçerli değil. Daha doğrusu eski önemini kaybetti.

Güncel Durumunuzu Öğrenin

Normal linkleriniz yani dofollow linkleriniz ne kadar çoksa, arama motorlarında sıralamanız, o denli yüksek olacaktır. Eğer normal linklerinizin sayısından emin değilseniz, internet sitenizi analiz yapıp, bu durumu tespit etmelisiniz.

Analiz araçlarını kullandığınızda, ne kadar normal linke sahip olduğunuzu ve nofollow link sayınızı öğreneceksiniz. Normalde site sahipleri link oluşturmak için para ödüyordu ve ziyaretçi sayısını artırmak adına yazarlardan yararlanıyordu. Aslında durum değişmedi. Google uyguladığınız bu taktiklerin ne kadar işe yaradığını görmek adına, nofollow linklerinizi takip edecektir. Yani linklerinizin nofollow olması gerekmektedir.

Eğer nofollow linkleriniz satın alınmışsa, kesinlikle Google size cezayı kesecektir.

Google Linkleri Nasıl Görür?

Peki bu durumda ne yapacaksınız? Tabi ki Google’ın linklere bakış açısını bilmeniz ve iyi analiz etmeniz gerekiyor. Öncelikle Google algoritmalarının son derece akıllı olduklarını belirtelim. Neredeyse yapay zeka özelliği gösterdiklerini söyleyebiliriz. Yani kandırmayı, aklınızın ucundan bile geçirmemeniz gerekiyor.

Backlink almak adına, alakasız sitelerde yazılarınız varsa, bu yazıları ya da paylaşımları içeren linklerinizin nofollow (takipsiz) özellikte olması gerekir. Google botları sizden bunu ister. Bu konuya son derece dikkat etmeniz gerekiyor. Daha önceki makalelerimizde belirttiğimiz gibi eğer yemek tarifleri ile ilgili bir siteniz varsa, trafik elde etme uğruna, spor haberlerinin yer aldığı bir sitede paylaşımlarınızla yer almamanız gerekiyor.

Eğer böyle bir durum söz konusu ise Google botları linkinizin doğal olmadığını anlar ve sitenize ceza verir.

 

Google Yeni Link Politikası Neleri Kapsıyor?

Eğer trafik değeri yüksek bir siteniz varsa ve link satıyorsanız, bu linkleri sponsorlu olarak işaretlemeniz gerekir. Tam tersi durum içinde bu kural geçerlidir. Yani başka bir siteden link satın alıyorsanız, mutlaka sponsorlu olarak işaretlemeniz gerekiyor.

Google link politikası gereği, sponsor olarak linkleri işaretlemeniz yetmiyor. Aynı zamanda linkleri, “rel=sponsored” ibaresi ile de işaretlemeniz gerekiyor.

Eğer sitenizde makale hazırlayan yazarlar varsa, onların oluşturduğu içeriklerin linklerini “rel=ugc” olarak işaretlemelisiniz. Eğer forum sitesine sahipseniz, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriklerde de, bu işaretlemenin olduğundan emin olmalısınız. Bu şekilde hazırlanan linkleri nofollow olarak da kullanabilirsiniz. Ancak alakasız sitelerde reklam niteliğinde ve yukarıda anlattığımız özelliğe sahip linkleri kullanacaksanız, “rel=nofollowsponsored” olarak işaretlemeyi unutmayın.

Google Link Oluşturma

Aslında Google sizlerden bu uygulamaları yapmanızı, işini kolaylaştırmak için istemektedir. Yani artık olan linkleri bu sayede tespit edebilecek ve sıralamasını bu duruma göre daha kolay bir şekilde yapabilecektir.

SEO açısından ise Google linkleri daha kolay ayrıştırabilmekte ve indeksleme olayını daha rahat bir şekilde yerine getirebilmektedir.

Güncel Link Oluşturmanın SEO Açısından Önemi Nedir?

Google algoritmaları her ne kadar karmaşık olsalar da, tamamen mükemmel değillerdir. Yukarıda anlattığımız link tespit etme durumlarını, site sahiplerinin yardımı olmadan başaramaz.

Bu durumun SEO çalışmalarına etkisi ise dolaylıdır. Yani Google hiçbir zaman SEO açısından mükemmel olan siteyi tespit etmeyi amaçlamaz. Onun yerine, kullanıcıya en faydalı olan siteyi, ilk sıralara taşır.

Google Link Oluşturma Seo

 

SEO kuralı dediğimiz olayda aslında, kullanıcıların en sevdiği siteyi ve sitenin içinde yer alan içerikleri sağlayabilmektir. Sitenizin arama motorlarında ilk sıralarda yer almasını istiyorsanız, site analizini iyi yapmanız gerekir. Analiz sonucunda, en çok ilgi gören içeriklerinizi tespit edebilecek ve değeri düşük içerikleri de, en iyi olana göre düzenleyeceksiniz. Yani sitenizin kesinlikle kullanıcılar tarafından beğenilmesi gerekiyor.

Bu durumda Backlink olayı değer kazanıyor. Özellikle Sosyal Medya platformlarında, kullanıcıların nabzını tutmak daha kolaydır. Organik olarak trafik elde etmek ve insanların siteniz hakkında neler düşündüğünü tam anlamıyla öğrenebilmek için sosyal medyadaki kullanıcıların nabzını tutmanız gerekiyor.

Rakip site analizi dediğimiz olay da, arama motorlarında en üst sıralarda yer alan sitelerin davranış şekillerini tespit etmektir. Zaten bu siteler, kullanıcı memnuniyetini sağlamış olduklarından dolayı, ilk sırada yer almaktadırlar. Bu tarz sitelerden feyz alabilir ve ne yapmanız gerektiğine karar verebilirsiniz.

Mesela internet sitenizde görselleriniz ya da videolarınız yeterince ilgi görmüyor. Siz de aynı sektörde faaliyet gösteren ve arama motorunda ilk sırada yer alan sitelere göz attınız. Bu sitelerdeki görselleri ve diğer içerikleri incelediniz ve nerede hata yaptığınızı anladınız. Ancak bu siteleri birebir taklit etmeniz işe yaramayacaktır.

 

Bu sitelerden daha iyisini ortaya koyduğunuz zaman, ilk sırada yer alan sitenin yerini alabilirsiniz. Durum bu kadar basittir.

Google'da Nasıl Görünüyorum

Analiz araçlarını kullanarak, Google da nasıl görünürüm sorusunun da cevabını almış olursunuz. Tek yönlü çalışma hiçbir zaman işe yaramaz. Hem sosyal medya kullanıcılarından, hem de rakip sitelerden yararlanmalısınız. Ayrıca internet sitenizdeki analiz sonuçlarını, bu verilerle birleştirip ona göre bir yol haritası belirlemelisiniz.

Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Merhaba, Güncel Link Oluşturmanın SEO Açısından Önemi Nedir? Google Yeni Link Politikası Neleri Kapsıyor? Şimdikten verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

  1. Merhaba Adem Bey,
   Eğer trafik değeri yüksek bir siteniz varsa ve link satıyorsanız, bu linkleri sponsorlu olarak işaretlemeniz gerekir. Tam tersi durum içinde bu kural geçerlidir. Yani başka bir siteden link satın alıyorsanız, mutlaka sponsorlu olarak işaretlemeniz gerekiyor.

 2. Merhabalar Güncel link oluşturmanın seo açısından ne gibi bir önemi vardır google’da verdiğimiz linkler nasıl gözükmektedir. Sitemizde paylaştığımız yazılara neye göre link veriyorlar?

  1. Merhaba Engin Bey,
   Bu durumun SEO çalışmalarına etkisi ise dolaylıdır. Yani Google hiçbir zaman SEO açısından mükemmel olan siteyi tespit etmeyi amaçlamaz. Onun yerine, kullanıcıya en faydalı olan siteyi, ilk sıralara taşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu