Anasayfa / Web Tasarım / Profesyonel Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Profesyonel Web Sitesi Nasıl Yapılır?

İnsanlar artık web sitelerinde çok fazla zaman geçiriyor. Bütün ihtiyaçlarını web siteleri sayesinde gideriyorlar. Bu yüzden kurumlar ya da firmalar için web sitelerinin önemi çok büyüktür. Satış yapabilmeleri, geniş kitlelere ulaşabilmeleri ve daha kaliteli bir seviyeye çıkmaları için web sitelerinin tasarımı, içeriği önemlidir. Ancak web sitesinin direk tasarımı yada içeriği yapılmamalıdır. Önce bir taslak oluşturulmalıdır. Daha sonra sitenin diğer kısımlarına geçilmelidir. Planlı bir şekilde ilerlemek gerekmektedir. Sitenin hangi renklerden oluşacağına, içerik olarak hangi fotoğrafların yükleneceğine, nasıl yazılar yazılacağına ve nereye ekleneceğine karar verilmeli ve bir taslak oluşturulmalı. Aklınızda belirli bir tasarım oluştuktan sonra artık yazılım kısmına geçebilirsiniz. Fakat bu iş için yeteri düzeyde bilgiye sahip olmalısınız. Çünkü yazılım işinin içine kodlamalar giriyor. Eğer bu konu hakkında bir bilginiz yoksa mutlaka bu kon hakkında bilgisi olan ya da bu işi yapan kişilerden yardım almalısınız. Bu işin maliyeti biraz fazla olabilir ama bu firmanızın yada kurumun geniş kitlelere ulaşmasını sağlayacağı ve sizi daha ileriye taşıyacağı için web sitesi çok önemlidir.

Tasarımdan yazılıma geçiş aşamaları nelerdir?

1- Tasarımınızı yazılıma dönüştürürken HTML  ve CSS dillerini kullanmalısınız.
2- Dosyalarınızı sıkıştırmalısınız. Bu dosyalar HTML, CSS, Java, JQuery ve bunlara benzer dosyalardır.
3- Fotoğrafların boyutu çok önemlidir. Boyutlarına dikkat etmeli ve çok iyi seçmelisiniz. Fotoğraflar çok küçükte olmamalı çok büyükte olmamalı.
4- Bazı yazıların rengi ve fontu sebebiyle zor okunur. Ve anlaşılmaz. Sitenizde böyle bir hata kesinlikle olmamalı. Rengi ve fontu güzel,doğru ve okunaklı bir şekilde ayarlanmalıdır.
5- Web sitenizdeki yazılar benzersiz olmalı. Hiçbir yerde benzeri olmamalı. Kopya içerikten uzak durulmalı.
6- Bazı fotoğrafların telif hakları vardır. Telif hakkı olan fotoğrafları sitenizde hiçbir zaman kullanmamalısınız. Sitenizde eğer bir fotoğraf yayınlamanız gerekiyorsa ve o fotoğrafın telif hakkı varsa onu satın alarak sitenizde öyle kullanmalısınız.
7- Siteye ekleyeceğiniz fotoğrafların boyutunu küçültmeli ve sıkıştırmalısınız. Fakat bunu yaparken görselin kalitesini düşürmemeye dikkat edilmesi gerekir. Kalitesi düşük bir görselin sitede paylaşılması kötü bir görüntü sergiler.
8- Web sitenizin mobil uyumlu olması da çok önemlidir. Mobil uyumlu olmayan siteye mobil cihazlardan giriş çok zor ve kullanışsız oluyor.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Web Tasarım Firmalar İçin Neden Önemlidir?

Firmaların birincil hedefi çok müşteri çekmek, onları kazanmak, memnuniyetlerini sağlamak ve kazancına kazanç eklemektir. Her …