Anasayfa / Web Tasarım / Web Tasarım Nedir?

Web Tasarım Nedir?

Web tasarım internet arama motorlarında gösterilmekte olan web sitelerini önümüze çıkarır. Web tasarım kurum veya kişileri bilgi vermek, ürün satmak amacıyla kurulan web sitelerdir. Web sitesi yapıldığında profesyonel kişilerden yardım alınması doğru bir seçenek olur. Aksi taktirde site yapılmasını bilmiyorsanız ajanslardan yardım almanız gerekir.

Pazarlama ve İletişim Tasarımı

Bir web sitesinde pazarlama ve iletişim tasarımı, hedef pazar için neyin işe yaradığını belirleyebilir. Bu bir yaş grubu veya belirli bir kültür teli olabilir; Böylece tasarımcı seyircinin trendlerini anlayabilir. Tasarımcılar, tasarladıkları web sitelerinin türünü de anlayabilirler; örneğin, iş için iş. işletmeden işletmeye web sitesi tasarımıyla ilgili hususlar, perakende veya eğlence siteleri gibi tüketici hedefli bir web sitesinden büyük ölçüde farklı olabilir.

Bir sitenin estetiğinin veya genel tasarımının içeriğin açıklığı ve doğruluğuyla veya web gezinme kolaylığı ile çakışmamasını sağlamak için dikkatlice düşünülebilir ,özellikle bir iş için iş web sitelerinde. Tasarımcılar ayrıca, uygun şekilde tasvir edildiklerinden emin olmak için sitenin temsil ettiği işletme sahibinin veya şirketin itibarını da değerlendirebilir.

Kullanıcı Deneyimi Web Tasarımı ve Etkileşimli Web Tasarım

Bir web sitesinin içeriğinin kullanıcı tarafından anlaşılması genellikle web sitesinin nasıl çalıştığını anlamanıza bağlıdır. Bu, kullanıcı deneyimi tasarımının bir parçasıdır. Kullanıcı deneyimi, bir web sitesindeki düzen, açık talimatlar ve etiketleme ile ilgilidir. Bir kullanıcının bir sitede nasıl etkileşime girebileceğini iyi anlaması , sitenin etkileşimli tasarımına da bağlı olabilir .

Bir kullanıcı web sitesinin yararını algılarsa, kullanmaya devam etmesi daha olasıdır. Web sitesi kullanımı konusunda uzman ve iyi niyetli kullanıcılar , daha belirgin, ancak daha az sezgisel veya daha az kullanıcı dostu bulabilirler.web sitesi arayüzü yine de yararlı. Ancak, daha az deneyime sahip olan kullanıcıların, daha az sezgisel bir web arayüzünün avantajlarını veya kullanışlılığını görme olasılıkları daha düşüktür.

Bu, daha fazla kullanıcı deneyimine yönelme eğilimini ve kullanıcı becerisine bakılmaksızın mümkün olduğu kadar fazla kullanıcıyı barındırmak için erişim kolaylığı eğilimini artırır.Kullanıcı deneyimi tasarımının ve etkileşimli tasarımın çoğu, kullanıcı arayüzü tasarımında göz önünde bulundurulur .

Gelişmiş etkileşimli işlevler eklentiler gerektirebilir Gelişmiş kodlama dili becerileri yoksa. Eklenti gerektiren etkileşimi kullanıp kullanmamayı seçmek, kullanıcı deneyimi tasarımında kritik bir karardır. Eklenti çoğu tarayıcıya önceden yüklenmemişse, kullanıcının yalnızca içeriğe erişmek için bir eklentiyi nasıl kuracağına veya sabrına sahip olma riski vardır. İşlev, gelişmiş kodlama dili becerileri gerektiriyorsa, işlevin kullanıcı deneyimine katacağı geliştirme miktarına kıyasla, kodlamak zaman veya para açısından çok maliyetli olabilir. Gelişmiş etkileşimin eski tarayıcılarla veya donanım yapılandırmalarıyla uyumlu olmaması riski de vardır. Güvenilir çalışmayan bir işlevi yayınlamak, kullanıcı deneyimi için potansiyel olarak girişimde bulunmaktan daha kötüdür.

Web Tasarım Da Sayfa Düzeni Neden Önemlidir?

Kullanıcı arayüzü tasarımının bir kısmı, sayfa düzeninin kalitesinden etkilenir . Örneğin, bir tasarımcı, düzeni tasarlarken sitenin sayfa düzeninin farklı sayfalarda tutarlı kalıp kalmayacağını düşünebilir. Sayfa piksel genişliği ayrıca, mizanpaj tasarımındaki nesneleri hizalamak için hayati önem taşıyabilir. En popüler sabit genişlikli web siteleri, mevcut en popüler ekran çözünürlüğünde, en popüler ekran çözünürlüğünde en popüler tarayıcı penceresine uyacak şekilde aynı ayar genişliğine sahiptir. Çoğu sayfa, daha büyük ekranlardaki estetik kaygılar için de merkezdedir .

Sıvı düzenleri , 2000 civarında popülerliğini hem sayfa düzeni tasarım prensibi hem de kodlama tekniğinde HTML tablosu tabanlı düzenlere ve ızgara tabanlı tasarıma alternatif olarak arttırdı , ancak kabul edilmesi çok yavaştı.  Bu, ekran okuma cihazlarının ve tasarımcıların kontrol edemediği değişen pencere boyutlarına ilişkin düşüncelerden kaynaklanıyordu . Buna göre, tasarım birimlere bölünebilir (kenar çubukları, içerik blokları, gömülü reklamlar)tarayıcıya gönderilen ve tarayıcı tarafından ekran penceresine eklenecek alanlar, ellerinden geldiğince en iyi şekilde.

Tarayıcı, okuyucu ekranının ayrıntılarını (pencere boyutu, pencereye göre yazı tipi boyutu vb.) Tanıdığı için, tarayıcı akışkan düzenlerinde kullanıcıya özel düzen ayarları yapabilir, ancak sabit genişlikte düzenler yapamaz. Bu tür bir ekran çoğu zaman ana içerik birimlerinin nispi pozisyonunu değiştirebilse de, kenar çubukları , yanlarından ziyade gövde metninin altına kaydırılabilir . Bu, cihaz penceresine uymayan sabit kodlanmış ızgara tabanlı bir düzenden daha esnek bir ekrandır. Özellikle, içerik bloklarının göreceli pozisyonları, içeriği bloktan etkilenmeden bırakırken değişebilir. Bu ayrıca kullanıcının sayfayı yatay olarak kaydırması ihtiyacını da azaltır.

Web sitesi tasarımcıları standartlara uymanın iyi bir uygulama olduğunu düşünebilir. Bu genellikle elemanın ne yaptığını belirten bir açıklama ile yapılır. Standartlara uyulmaması, bir web sitesini kullanılamaz hale getirebilir veya hataya açık hale getiremez, ancak standartlar, kodlu öğelerin uygun şekilde kapatıldığından emin olmanın yanı sıra okunabilirlik için doğru sayfa düzeniyle ilgili olabilir. Buna koddaki hatalar, kod için daha düzenli düzen ve kimliklerin ve sınıfların doğru tanımlandığından emin olunması da yer almaktadır.

Zayıf kodlanmış sayfalara bazen eş zamanlı olarak etiket çorbası denir . W3C ile Doğrulama ancak koddaki hataları vurgulamak için kullanılan doğru bir DOCTYPE bildirimi yapıldığında yapılabilir. Sistem, web tasarım standartlarına uymayan hataları ve alanları tanımlar. Bu bilgi daha sonra kullanıcı tarafından düzeltilebilir.

Statik Web Siteleri

Statik bir web sitesi, statik bir web sitesinin her sayfası için benzersiz bir dosya depolar. Bu sayfa her istendiğinde, aynı içerik döndürülür. Bu içerik, web sitesinin tasarımı sırasında bir kez oluşturulur. Bazı siteler, sonuçları tamamlanan sayfalar olarak uzun süre depolanan dinamik bir web sitesine benzer şekilde otomatik bir oluşturma işlemi kullanmasına rağmen, genellikle el ile yazılır. Otomatik olarak oluşturulan bu statik siteler, Jekyll ve Adobe Muse gibi üreticilerle 2015 yılında daha popüler hale geldi .

Statik bir web sitesinin yararları, sunucularının sunucu tarafı komut dosyalarını yürütmek için değil yalnızca statik içerik sunmak için gerekli olması nedeniyle, barındırmaları daha kolay olmalarıdır. Bu daha az sunucu yönetimi gerektiriyordu ve güvenlik açıklarına maruz kalma şansı daha azdı. Ayrıca düşük maliyetli sunucu donanımında sayfalara daha hızlı bir şekilde hizmet verebilirler. Bu avantaj, ucuz web barındırma da dinamik özellikler sunacak şekilde genişlediğinden ve sanal sunucular düşük maliyetlerle kısa aralıklarla yüksek performans sağladığından daha az önemli hale geldi .

 

Hemen hemen tüm web siteleri bazı statik içeriğe sahiptir, çünkü görüntüler ve stil sayfaları gibi destekleyici varlıklar oldukça dinamik sayfalara sahip bir web sitesinde bile genellikle statiktir.

Dinamik Web Siteleri

Dinamik web siteleri anında üretilir ve web sayfaları oluşturmak için sunucu tarafı teknolojisini kullanır. Genellikle bir veya daha fazla arka uç veritabanından içeriğini çıkarırlar: bazıları bir kataloğu sorgulamak veya sayısal bilgileri özetlemek için ilişkisel bir veritabanı üzerinden veri tabanı sorgularıdır, bazıları ise daha büyük içerik birimlerini saklamak için MongoDB veya NoSQL gibi bir belge veritabanını kullanabilir , blog yazıları veya wiki makaleleri gibi.

 

Web tasarım sürecinde, dinamik sayfalar genellikle statik sayfalar kullanılarak yerleştirilir veya tel kafeslenir . Dinamik web sayfaları geliştirmek için gerekli olan beceri seti, sunucu tarafı ve veritabanı kodlaması ile istemci tarafı arayüz tasarımı içeren statik sayfalardan çok daha geniştir. Orta ölçekli dinamik projeler bile neredeyse her zaman bir ekip çalışmasıdır.

Dinamik web sayfaları ilk geliştirildiğinde, genellikle doğrudan Perl , PHP veya ASP gibi dillerde kodlandı . Bunlardan bazıları, özellikle de PHP ve ASP, bir sunucu tarafı sayfasının tamamlanan müşteri tarafı sayfasının yapısına benzediği ve verilerin ‘etiketler’ ile tanımlanan yerlere eklendiği bir ‘şablon’ yaklaşımını kullandı. Bu, Perl gibi tamamen prosedürel bir kodlama dilinde kodlamadan daha hızlı bir geliştirme aracıydı.

Bu yaklaşımların her ikisi de, birçok web sitesi için içerik yönetimi sistemleri gibi daha üst düzey uygulama odaklı araçlar ile desteklenmiştir . Bunlar, genel amaçlı kodlama platformları üzerine kuruludur ve bir web sitesinin, zaman sıralı bir blog , tematik bir dergi veya haber sitesi, bir wiki veya bir kullanıcı forumu gibi iyi tanınan birkaç modelden birine göre içerik sunmak için var olduğunu varsayar . Bu araçlar, böyle bir sitenin uygulanmasını çok kolay ve kodlama gerektirmeden tamamen organizasyonel ve tasarım temelli bir görev haline getirir.

İçeriğin düzenlenmesi (şablon sayfasının yanı sıra) hem sitenin kendisi hem de üçüncü taraf yazılımı kullanılarak yapılabilir. Tüm sayfaları düzenleme yeteneği yalnızca belirli bir kullanıcı kategorisine (örneğin, yöneticiler veya kayıtlı kullanıcılar) sağlanır. Bazı durumlarda, anonim kullanıcıların daha az sıklıkta olan belirli web içeriğini düzenlemelerine izin verilir (örneğin, forumlarda – mesaj ekleme).

hakkında Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

İyi Bir Web Sitesi Tasarlamak İçin 6 İpucu

İyi bir web sitesi nasıl olmalı sorusunun cevabını tasarım açısından birçok türde verebiliriz. Ancak iyi …

2 yorumlar

  1. Merhabalar öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Web tasarımı yapılırken içerik ve tasarımlara neden bu kadar çok önem verilmektedir? Web tasarımda öncelikler nelerdir?

    • Acarnet Editör

      Erhan Bey Merhabalar.
      Web tasarımın en önemli konularından bir kaçıda içerik ve tasarım bölümüdür. Çünkü internet kullanıcıları web sitenize giriş yaptıklarında ilk olarak sitenizdeki tasarıma ve nasıl bir içeriğie sahip olduğunuza bakmaktadır. tasarım ve içeriği kötü olan bir web sitesinde internet kullanıcıları fazla vakit geçirmezler. fazla vakit geçirilen web sitesinde arama motorlarıda web siteyi ilk sıralarda tutmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir