Anasayfa / SEO / SEO Analizi Nasıl Yapılır?

SEO Analizi Nasıl Yapılır?

Kaliteli ve düzgün SEO analizinin yapılması demek mevcut internet sitenizin aldığı trafikten haberdar olmak demektir. Göremediğiniz sorunları size göstererek atılacak adımları karar almanızda yardımcı olacaktır. Bu analizin isteğe göre yapılmasından ziyade bir zorunluluk olarak görmek gerekmektedir. Temel olarak SEO analizinin yapımında tecrübeli değilseniz bu alanda uzman kişilerden yardım almakta fayda vardır. Web sitenizin hitap ettiği kitle eğer büyükse kesinlikle SEO uzmanı tarafından yardım almalısınız. Eğer küçük çaplı bir web siteniz varsa bunu kendiniz de yapabilirsiniz. Performansı arttırmaya yönelik ya da olası sorunları gidermeye yönelik adımlar atılmalıdır. Sorun varsa çözülmeli, gelişim gerekiyorsa SEO politikalarınızı tekrar gözden geçirip ayarlamanız gerekmektedir.

SEO Analizi Yaparken İzlenmesi Gereken Adımlar

Belirlenen hedeflere ulaşmak için geliştirilen stratejiler doğrultusunda, geliştirdiğiniz stratejinin dinamik ve geçerliliğini koruması gerekir. Bir SEO analizi sonrasında siteniz ile ilgili iyileştirmeniz ve geliştirmeniz gereken pek çok husus ortaya çıkar. Rakip web sitelerine ait öngörüler ve veriler oluşturulup, anahtar kelimelerinizi geliştirebilirsiniz. Bunların yanında web sitenizi teknik açıdan güçlendirerek iyileştirme sürecine gidebilirsiniz.

Bir SEO analizi temelde işletmenizi pek çok açıdan incelemenize olanak sağlayarak bu verilerden sitenizde neyin iyi olduğunu ve neyin iyileştirilebileceğini anlamanıza yardımcı oluyor. Bu iyileştirme ve geliştirmeler de tabii ki uzun vadede organik trafik artışına yansıyor. Bir SEO analizi nasıl yapılır sorusuna karşı cevabı 4 başlıkta verebiliriz.

1. Teknik SEO Analizi

Öncelikle karar verilmesi gereken şey oluşturulan web sitesinin temeli ne kadar sağlam olduğudur. Eğer ön gördüğünüz teknik bir aksaklık varsa öncelikle o aksaklığın giderilerek daha sonra inşa sürecinin onun üzerine devam edilmesi gerekmektedir. Temeli sağlam olmayan bir web sitesinde her zaman sorunlarla karşılaşmak muhtemeldir.

2. Sayfa İçi Analiz

Oluşturulan web sitesindeki içeriklerin Google SEO’ya uygun olarak hazırlandığından emin olmak için yapılan yöntemdir. Kullanılan içeriklerin özgün olması, kopyalanan içeriklerin olmamasına özen gösterilmelidir. Yapılan içeriklerin kullanıcıların sorularına yanıt vermesi, dilin akıcılığı, Google yönergelerine göre hazırlanmış olması gerekmektedir. Anahtar kelimeler yetersiz görülürse yeni anahtar kelimeler eklenip arama motorlarında üst sıralara çıkma ihtimali arttırılmalıdır.

Daha fazla detay için www.acarnet.com/blog/ic-seo-nedir/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

3. Sayfa Dışı Analiz

Kullanıcılara hitaben oluşturulan web sitenizin ulaşılabilirliği oldukça önemlidir. Bu da kullandığınız domainden geçer. Ne kadar güçlü bir domain kullanırsanız o kadar sağlıklı bir web sitenizin olması demektir. Hızlı olması ve site içerisindeki menü geçişleri ne kadar akıcı olursa kullanıcı bir o kadar memnun kalacaktır. Kullanıcı memnuniyeti demek Google memnuniyeti demektir.

4. Rekabet Analizi

Hizmet verdiğiniz sektörde belki yüzlerce belki de binlerce web sitesi olacaktır. Başarılı olarak gördüğünüz web sitelerin analizini yapıp “acaba onlar ne yapmış?” sorusunun cevabını araştırmak, size fayda sağlayacaktır.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Google SEO Nasıl Yapılır?

Arama motorları içerisinde en fazla kullanılan tarayıcı Google olduğu için bu tarayıcıda yapılması hedeflenen SEO …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir