Web Tasarım

Web Sitesiyle Nasıl Para Kazanılır?

Ticaret giderek internet ortamında yayılıyor. Birçok insan internet sitesinden nasıl para kazanılır sorusunun cevabını arıyor. Aslında kısa yoldan çok para kazanmanın yollarını arıyor desek daha doğru olur. ancak ticaretin her alanında olduğu gibi web sitesi aracılığıyla para kazanma olayında da bazı riskler vardır.

Şirket Web Sitesiyle

Kurumsal özellikte bir siteniz varsa ancak sitenize gelen ziyaretçiler aracılığıyla para kazanabilirsiniz. Yani sitenizi ziyaret eden her kişi potansiyel müşterinizdir. Yoksa sitenize tıklama ya da gösterim başına para kazanmanız ya da sitenizde banner reklamları yardımıyla kazanmanız söz konusu bile değildir.
E-ticaret siteniz ya da kurumsal bir web siteniz varsa, sitenizi ziyaret eden her kişi potansiyel müşteridir ve bu müşteriler sizden bir ürün ya da hizmet aldıklarında ancak para kazanırsınız.

web sitesiyle para kazanma

 

E-Ticaret Sitesiyle

E-ticaret siteleri bir fikrin ya da girişimin ürünüdürler. Herkesin beğeneceği ya da satın alacağı ürünleri pazarlayarak, e-ticaret sitelerinden para kazanabilirsiniz. Ancak E-ticaret sitelerinin ilk yatırım maliyeti oldukça yüksektir. Yeterli paranız varsa ya da iyi bir yatırımcı bulduysanız, uzun vadede iyi paralar kazanabilirsiniz.
Reklam maliyetlerini de hesap etmeniz gerekir. Ürünlerinizin daha fazla kişiye ulaşması için aylık reklam bütçesi ayarlamanız gerekiyor. her şeyin yolunda gittiğini düşünürsek, ticaret sitesinde sunduğunuz ürünlerden hatırı sayılır paralar kazanabilirsiniz.

Yukarıdaki başlıkta da belirttiğimiz gibi sitenize reklam alarak ya da tıklama başına para kazanamazsınız. Çünkü tıklama başına ya da gösterim başına para kazanma olayı farklıdır.
E-ticaret sitesinden para kazanabilmek için tamamen ürünlerinize ve reklamlara odaklanmanız gerekiyor. olabildiğince çok kişiye ulaşmalısınız. Bölgesel olarak reklam çalışmalarını başlayarak, iyi bir başlangıç yapabilirsiniz. Daha sonra ülke çapında reklam kampanyaları düzenleyebilirsiniz.
Sosyal medyayı çok iyi kullanmanız gerekiyor. potansiyel olarak size para kazandıracak birçok müşteriyi sosyal medya üzerinden bulabilirsiniz. Böylece reklam maliyetleriniz de düşmüş olur.

Sitenize Reklam Alma

Genelde blog sitelerinde siteye reklam alarak gelir elde edebilirsiniz. Web site tıklama başına para kazanma olayını bilmeniz gerekiyor. Tabi ki öncelikle Google Adsense’ye sitenizin kaydını yaptırmanız gerekiyor.
Ülkemizde reklam vermeye yönelik olarak oluşturulan birçok site var. Eğer sitenize reklam alarak para kazanmak istiyorsanız, bu tür siteleri bilmeniz gerekiyor. Bazı reklam siteleri, belirli sayıda ziyaretçi istersen, bazıları da yalnızca bir konuda hizmet veren sitelerle çalışmayı tercih ediyor.
En çok reklam veren ve kazandıran platform ise Google. Google firmasından sonra, aşağıda sıralayacağımız sitelerden de reklam alabilir ve para kazanabilirsiniz. Ancak şunu belirtelim ziyaretçi sayınızın binleri geçmesi gerekiyor.

Bu saydıklarımız dışında da ismi pek duyulmamış ya da yerel ölçekte faaliyet gösteren reklam siteleri var. Bu tür siteleri ya siz bulursunuz, ya da onlar sizi bulur. Önemli olan sitenizle ilgili gerekli tüm çalışmaları yapmanız ve ziyaretçi sayısını artırmanızdır. Gerisi kendiliğinden gelecektir.

Google Adsense

 

Google Adsense

Web sitesinden kaç para kazanılır sorusunun cevaplarından birisi de Google Adsense’dir.
Google Adsense sisteminde tıklama başına belli bir birim ücret kazanırsınız. Yani pasif gelir getiren bir modeldir. Ancak dünyada en popüler olan sistemdir. sistemin avantajı, internet sitenize reklam öğelerini yerleştirmek için uğraşmamanızdır.

Adsense ortağı olmak için başvuruda bulunduğunuzda ise Google reklam gelirlerinden bir kısmına sahip olabilirsiniz. Ancak uzun vadede kazandıran bir sistem olduğunu söyleyelim. Eğer internet siteniz ciddi ziyaretçi sayısına sahipse, Adsense sisteminden iyi paralar kazanabilirsiniz. Bu şekilde yabancı ülkelerde hatırı sayılır paralar kazanalar vardır.
Adsense ortağı olduğunuzda, her içerik için hasıtalın %68’i kadar kazanç elde edersiniz. Adsense’de aranan her reklam için de %51 oranında gelir elde edersiniz.

Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhabalar sizlere bir kaç sorum olacaktı, Web siteme reklam aldığımda minimum ne kadar ücret alırım? Bide son olarak Web sitelere reklam almak doğrumudur? Verdiğiniz bilgiler için sizlere teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu