Anasayfa / Web Tasarım / Web Tasarım Şirketleri

Web Tasarım Şirketleri

Dizayn edilmiş ve tasarlanmış bir web sitesi sahibi olmak istiyorsanız, bu sektörde başarılı olan firmalarla iletişime geçmelisiniz

Web tasarım şirketleri, web tasarımı konusunda en iyisini sunmak ve dünyadaki yetenekli tasarımcılara sahip olmak zorundadır. Sitenizin ziyaretçilerini ödeme yapan müşterilerine dönüştürecek teknikleri de göz önünde bulundurarak, markanızı müşterilerin seveceği anlayacağı bir şekilde dizayn edip müşterilerine sunan bir web sitesi sağlamak için şirketinizle birlikte bu çabayı müşterilerinize sunmak gerekmektedir.

Web tasarım şirketleri, renk şemasından navigasyon kadar her şeyi ve şirketiniz için mükemmel olan bir web sitesi tasarımı oluşturmak için arada ki her şeyi göz önünde bulundurur ve web sitenizin markanızı temsil eder gibi görünmesini ve hissetmesini sağlamak için sizinle her adımda iletişim kurarlar.

Sizin İçin İyi Bir Web Tasarım Şirketini Seçmek

İşletmenizin sitesini geliştirmek ve büyütmek istediğiniz de bir web tasarım ajansını ortak şeklinde seçmek hiç de kolay değildir. Aşırı araştırma ve tahammül gerektirmektedir. Herhangi bir çeşit sözleşme yapmadan önce potansiyel bir ortağa başvurmanız ve onlarla etkili bir iletişim kurmanız çok önemlidir. Bu tasarım şirketleri ve ajansları ile, bir web tasarım ortağı aradığınızda en azından iyi bir başlangıç yolu bulabilirsiniz.

Web Tasarım Şirketi Bulmak Konusunda Bilgiler

Genelde bir web tasarım şirketini tercih eden kişilere sorulan birkaç genel soru bulunmaktadır. Bu soruların cevapları ile birlikte birkaçını sizler için derledik.

Bir Web Sitesinin Ücreti Ne Kadar Olmalı?

Her web tasarım şirketinin yönetimi farklıdır. Web sitenizin ücreti birkaç şeye bağlıdır. Kiraladığınız şirket nasıl bir şekilde çalışıyor? Sizden saatlik, aylık ya da bütün proje için sizden ücret talep ediyorlar mı? Web sitesinin potansiyel değerde ne kadar tutacağını hesaplarken göz önünde bulundurmanız gereken şeyler. Diğer bazı faktörler sitenizin ihtiyaç duyduğu birtakım şeyleri içermektedir. Temelden kuruluyor mu, yoksa zaten var olan bir web sitesine mi koyuyorsunuz?

Baştan tasarlanan bir web sitesi size bütçe açısından daha fazlaya mal olacaktır. Çünkü daha fazla vakit ve emek harcanacaktır. Web siteniz WordPress tarzı bir platformda mı yer alacak, ya da tamamen HTML kodlarından ibaret yapılmış mı olacak? Bunların bütünü, web sitenizin ne kadar sermayeye mal olacağını işaret eden önemli faktörlerdir. Yine de farklı şirketler hizmetleri için farklı değişkenler arzu edecektir. Bu yüzden bir web sitesinin ne kadar sermayeye mal olacağı konusunda tam olarak net bir fiyat verilmemektedir yapılan işleme göre ücretiniz belli olacaktır. Bununla birlikte, bir web sitesinin size ne kadara mal olacağına ilişkin bir şekilde oyun alanı bütünü, özelleştirme potansiyeline, proje zamanına vb. bağlı olarak 500$ ile 15.000$ ABD Doları arasında bir değerdedir.

Web Tasarım Şirketleri

İyi Web Tasarım Ajansları

Şirketiniz için doğru web tasarım ajansını bulabilmek, şirketinizin başarısı için olduğunca önemlidir. İster ürün olabilir, ister müşteri adaylarını yaratabilirsiniz, prestij kalitede, yüksek işlevli bir web sitesi sizlere daha çok gelir. Elde etmek için arzu duyulan gücü sağlar.

Google ve diğer çeşit arama motorları, özellikle deneyimli kullanıcı deneyimleri sunan web sitelerini, yüksek prestijli web sitelerini tercih eder. Bu sebeple birçok web tasarım ajansı kullanıcı dostu siteler oluşturmak için çekim kaydediyor. Hem Google’ı hem de müşterileri iyi hissettiriyor. Her web tasarım ajansının felsefesinin ana bütünü budur.

Web Tasarım Şirketi Siz ve Siteniz İçin Ne Yapar?

İşletmeniz için bir web sitesine sahip olmak istediğinizde ve gerek duyduğunuzda, karar vermeniz gereken ilk şey, siteyi oluşturacak veya sizin için yapacak birini kiralamanız gerekmektedir. Bir web sayfasını oluşturmak kolay gelebilir, fakat düşündüğünüzden çok daha fazlasını içermektedir. Bu sebep’ten dolayı çoğu insan, web sitelerini profesyonel olarak oluşturmak için bir web tasarım şirketine gitmeye karssar veriyor.

Bir Web Şirketi Dört Ayrı Departmana Ayrılmıştır:

 • Tasarım Departmanı – site grafiklerini ve düzenlerini yönetir.
 • Geliştirme Departmanı – sitenin programlandırılmasın’dan sorumludur.
 • Pazarlama Departmanı – site içeriğinin yanı sıra iş hedeflerini ve ihtiyaç duyula bilecek analizleri de dikkate alır.

Web Sayfasını Barındıran BT Departmanı

Çoğu kişi, yanlış bir şekilde bir web sitesi oluşturmanın bir alan adı kaybetmek, bir web şablonu bulmak ve ardından siteyi oluşturmak için WordPress gibi bir program kullanmaktadırlar. Kullanmak basit olduğunu varsaymaktadır. Bu, basit bir web sitesi oluşturmanıza yardımcı olurken, profesyonel bir görünüme sahip olmasının yanı sıra düzgün çalışması için bir web tasarım şirketinin kesinlikle sitenizi oluşturmasını isteyeceksiniz. Müşterilerinizle birlikte çalıştığınız tasarımcıya, işinizin ne olduğunu ve bir web sitesine sahip olmaktan ne kazanmayı umduğunuzu açıklarsanız ve gerisini sizin için hallederler.

Web Tasarım Şirketleri

Bir Web Sitesi Oluşturmanın Genel Planı:

 • Site oluşturma ve e-posta hesapları oluşturma, alan adı satın ve web barındırma satın alma
 • Açıklama-tasarım, süre ve maliyetin sonlandırılması ve sözleşmenin imzalanması
 • Danışma (İlk)-şirketinizin ne yaptığını bildirmek için müşteriyle görüşmek
 • Danışma (Tasarım)-web sitesinin ne istediğini bulma
 • Teklif-Web sitesi taslağı ve maliyetlerin tahmini,
 • Web sitesinin açılması ve çalıştırılması

Farklı web tasarım şirketleri belirli web sitesi türünde uzmanlaşmıştır, bazıları ise yalnızca büyük şirketlere odaklana bilirken, diğerleri küçük işletmelere odaklanmaktadır. Bu şirketlerdeki diğer bir fark ise bazılarının ASP ve JavaScript gibi dilleri kullanması, diğerleri ise mecburen HTML kullanması. Bazı şirketlerin kullandığı diğer bir seçenek, Drupal ve Joomla gibi içerik yönetim sistemleridir. Bir şirket seçerken bunu aklınızda bulundurmak isteyeceksiniz, çünkü sitenizin işleyişi doğrudan etkilemektedir.

Bir Web Şirketinin Üstlendiği Bazı Görevler:

Müşterilerin gereksinimlerini ve hedeflerini belirleme ve web sitesini oluşturma maliyetinin bir tahminini sağlama

 • Şirket ile müşterinin arasındaki sözleşmeyi görüşmek
 • Sitelerin veri tabanını oluşturmak ve sitenin düzgün çalıştığına emin olmak
 • Site barındırma ve herhangi bir sorunu ayıklama
 • Önceden var olan ve yeni olan müşteriler için siteleri yeniden tasarlama

Gördüğünüz gibi, bir web sayfasını oluşturmaya giden ok şey var. Bir web tasarım şirketi, işinize odaklanmanıza izin vermektedir profesyonel bir web sitesi oluşturma ve sorunsuz çalışmasını sağlamaya yönelik tüm çalışmaları yapar. Bu şirket hizmetlerinin maliyeti büyük bir ölçüde değişebilmektedir. Bu sebepten dolayı başlangıçta ve aydan aya bakım süresi boyunca size nasıl mal olacağı konusunda bir konsültasyon yapılması gerekmektedir.

İşletmeniz için bir web sitesine sahip olmak istediğinize karar verdiğinizde, karar vermeniz gereken ilk şey, siteyi oluşturacak veya sizin için yapacak birini kiralayacak olmanızdır. Bir web sayfası oluşturmak kolay gelebilir, ancak düşündüğünüzden çok daha fazlasını içeriyor. Bu nedenle çoğu insan, web sitelerini profesyonel olarak oluşturmak için bir web tasarım şirketine gitmeye karar veriyor.

 • Bir web tasarım şirketi dört ayrı bölüme ayrılmıştır:
 • Tasarım Departmanı – site grafiklerini ve düzenlerini yönetir
 • Geliştirme Departmanı – sitenin programlanmasından sorumlu
 • Pazarlama Departmanı – site içeriğinin yanı sıra iş hedeflerini ve ihtiyaç duyulabilecek analizleri de dikkate alır.

Web Sayfasını Barındıran BT Departmanı

Çoğu kişi, yanlış bir şekilde bir web sitesi oluşturmanın bir alan adı kaydetmek, bir web şablonu bulmak ve ardından siteyi oluşturmak için WordPress gibi bir program kullanmak kadar basit olduğunu varsaymaktadır. Bu, basit bir web sitesi oluşturmanıza izin verirken, profesyonel bir görünüme sahip olmasının yanı sıra düzgün çalışması için bir web tasarım şirketinin kesinlikle sitenizi oluşturmasını isteyeceksiniz. Müşterilerinizle birlikte çalıştığınız tasarımcıya, işinizin ne olduğunu ve bir web sitesine sahip olmaktan ne kazanmayı umduğunuzu açıklarsınız ve gerisini sizin için hallederler.

Bir Web Sitesi Oluşturmanın Genel Planı Aşağıdaki Gibidir:

 • Danışma (İlk) – şirketinizin ne yaptığını bildirmek için müşteriyle görüşmek
 • Danışma (Tasarım) – web sitesinin ne istediğini bulma
 • Teklif – Web sitesi taslağı ve maliyetlerin tahmini
 • Açıklama – tasarım, süre ve maliyetin sonlandırılması ve sözleşmenin imzalanması
 • Site oluşturma ve e-posta hesapları oluşturma, alan adı satın alma ve web barındırma satın alma

Web Sitesinin Açılması Ve Çalıştırılması

web tasarım şirketleri belirli bir web sitesi türünde uzmanlaşmıştır, bazıları yalnızca büyük şirketlere odaklanabilirken, diğerleri küçük işletmelere odaklanabilir. Bu şirketlerdeki diğer bir fark da bazılarının ASP ve JavaScript gibi dilleri kullanması, diğerleri ise kesinlikle HTML kullanması. Bazı şirketlerin kullandığı diğer bir seçenek, Drupal ve Joomla gibi içerik yönetim sistemleridir. Bir şirket seçerken bunu aklınızda bulundurmak isteyeceksiniz, çünkü sitenizin işleyişini doğrudan etkiliyor.

 

İşte Bir Web Tasarım Şirketinin Üstlendiği Görevlerden Bazıları:

 • Müşterilerin gereksinimlerini ve hedeflerini belirleme ve web sitesini oluşturma maliyetinin bir tahminini sağlama
 • Şirket ile müşteri arasındaki sözleşmeyi görüşmek
 • Doğru biçimlendirme ve stil elde ederken, renk şemaları, düzenler ve yazı tipleri tasarlamanın yanı sıra grafikler oluşturma
 • Sitelerin veri tabanını oluşturmak ve sitenin düzgün çalışacağından emin olmak
 • Site barındırma ve herhangi bir sorun ayıklama
 • Web sitelerini arama motorlarıyla sıralamayı optimize etme ve sitelerin alan adlarını kaydetme
 • Ayrıca önceden var olan müşteriler için ve ayrıca yeni müşteriler için siteleri yeniden tasarlama
 • Gördüğünüz gibi, bir web sayfası oluşturmaya giden çok şey var. Bir web tasarım şirketi, işinize odaklanmanıza izin verirken profesyonel bir web sitesi oluşturma ve sorunsuz çalışmasını sağlamaya yönelik tüm çalışmaları yapar.
 • Bu şirket hizmetlerinin maliyeti büyük ölçüde değişebilir. Bu nedenle, başlangıçta ve aydan aya bakım süresi boyunca size neye mal olacağı konusunda bir konsültasyon yapılması tavsiye edilir.

Bir Web Tasarım Şirketi Nasıl Seçilir

Böylece yeni bir web sitesine ihtiyacınız olduğuna karar verdiniz. Zaten memnun olduğunuz bir web tasarım ajansı ile çalışmıyorsanız, işinizin çevrimiçi yüzünü geliştirmek için doğru firmayı nasıl seçersiniz?

Bazı keşif çalışmalarına başlamak her zaman iyi bir fikirdir. Coğrafi yakınlık sizin için önemliyse, bölgenizdeki şirketleri bulmak için çevrimiçi aramalar yapın ve profesyonel eşlerden referans isteyin. Ek olarak, sevdiğiniz web siteleri (sektörünüzde olsun veya olmasın) varsa, onları kimin oluşturduğuna bakın ve onları listenize ekleyin.

Olası web tasarım ajanslarının kısa bir listesine sahip olduktan sonra, başarılı bir katılım için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Potansiyel Kurumların Kendi Web Sitelerini Ziyaret Edin

Bir web tasarım ajansının kendi şirketi için oluşturduğu site, tasarım stili, yetenekleri ve teknolojik uzmanlığının iyi bir göstergesidir. Siteyi genel olarak beğendiniz mi? Site duyarlı mı? Tasarım estetiği ve kullanım kolaylığı ile ilgili standartlarınızı karşılıyor mu? Sitenin tasarımı tam olarak kendi tarzınızı yansıtmıyorsa, sorun değil – iyi bir web tasarım şirketi kendi markalarınızı değil, stil kurallarınızı ve stil estetiğinizi karşılayacak. Önemli olan, sitenin güncel görünmesi ve görsel olarak hoş, son derece işlevsel olması ve iyi bir kullanıcı deneyimi sunmasıdır. Yeni içeriğin web sitesi projesinin bir parçası olmasını beklerseniz, şirketin web sayfalarında ve blogda profesyonel olarak bakabilirsiniz.

 1. Yaptıkları Web Sitelerinin Bazılarına Göz Atın

Birçok web tasarım firması, web sitesinde bir portföy bölümüne sahip olacak, böylece çalışmalarının bazı örneklerini kolayca görebilirsiniz. Geliştirdikleri web siteleri profesyonel görünümlü ve kullanımı kolay mı? Öne çıkan müşterileri, boyut bakımından sizinle karşılaştırılabilir mi? Siteler kapsam açısından benzer mi görünüyor?

 1. Projeniz Hakkında Konuşmak İçin Onları Arayın Ve Bir Toplantı Kurun

 Aramayı nasıl ele aldıklarına dikkat edin – erişilebilir ve arkadaş canlısı mı? Şirketiniz ve projenin detayları hakkında sorular mı soruyorlar, yoksa hemen satış yapmak mı? Bu aylarca birlikte çalışacağınız bir firma, bu nedenle kimya önemlidir. Telefonu cevaplayan kişi, bir müşteri olarak imzaladığınızda, en çok (veya hiç) uğraşırken bıraktığınız kişi olmasa da bu kişi hala şirketin genel kişiliğini yansıtır. İyi bir form

Sektörümdeki Şirketler İçin Başka Web Siteleri Yaptınız Mı?

Cevapları size neler söyleyecektir: Alanınızda tecrübesi olan bir web tasarım şirketi ile çalışmak bir fayda olabilir ve sektörünüzdeki başkaları için inşa ettikleri diğer siteleri görmek size kendi projenizden ne bekleyeceğiniz konusunda iyi bir fikir verebilir. Ancak, endüstriniz için yeni olan bir şirketle gitmeniz için söylenecek bir şey var, bu yüzden yaptıkları tüm rekabetçi araştırmalar taze ve önceki projelerden etkilenmeyecekler. Eğer şirket sizin sektörünüzde bir deneyime sahip değilse, size çeşitli sektörlerde geniş bir deneyim yelpazesi gösterebileceğinden emin olun – kendi alanınızı içermeyen dar bir alanda iş yapan bir firma istemezsiniz.

Kullanıcı Deneyimi Web Tasarım Yaklaşımınızı Nasıl Etkiliyor?

Cevapları size neler söyleyecektir: Güçlü bir web tasarım ajansı, kullanıcı deneyiminin her başarılı web sitesinin kalbinde olduğunu bilecek ve kullanıcı merkezli tasarımın sağlam destekçisi olduklarını temin edecektir. Kullanıcı deneyimini tasarımlarının merkezine koyduğundan emin olmak için hangi yöntemleri veya taktikleri kullandıklarını da içeren kendi özel yaklaşımlarını sorun.

Hangi İçerik Yönetim Sisteminde (CMS) Çalışıyorsunuz?

Cevapları size ne söyleyecektir: Çoğu web tasarım firması bir veya iki CMS platformunda uzmanlaşmıştır. Çoğu web sitesi WordPress gibi açık kaynaklı bir platformda kuruludur, ancak bazı web geliştirme şirketleri kendi kurum içi CMS platformuna sahiptir. Her CMS’nin güçlü ve zayıf yönleri vardır ve iyi bir web tasarım ajansı, işiniz için en iyi kararı vermenize yardımcı olmak için her birinin artılarını ve eksilerini nesnel olarak tartışabilecek. Projeniz için hangi CMS’lerin doğru olduğu hakkında daha fazla bilgi için, blog gönderimize bakınız. Bir CMS Seçmek: Açık Kaynak Nedir? Neden Önemli?

Takımınla Tanışabilir Miyim?

Cevapları size ne söyleyecektir: Birçok web tasarımı “şirketi” aslında projenin çeşitli yönlerini dışlayan bir tek satış elemanıdır, hatta çalışmanın bazı bölümleri için teklif verecek bir grup serbest çalışandır. Bu gibi durumlarda, ekibin buluşmasını istemek uygunluk ve uzak yerler hakkında biraz sarsılmaya ve titremeye neden olabilir. En iyi iletişim ve devamlılık için, birlikte çalışmaya alışkın, ajansta uzun ömürlü ve projeniz boyunca kullanımınıza hazır olacak uzmanlardan oluşan bir ekip seçin.

Proje Hangi Adımları İçerir?

Cevapları size neler söyleyecektir: Deneyimli bir web tasarım ajansı, sürecin her adımını hızlı ve kapsamlı bir şekilde inceleyebilecek ve işlerin nasıl çalışacağını ve beklentilerinizi açıklayabilecektir. Onlara zaten projenin neleri içereceği konusunda çok kesin bir fikir vermediyseniz, muhtemelen size kesin bir zaman veya maliyet teklifi veremezler, ancak size bir aralık verebilirler.

Proje Tamamlandıktan Sonra Web Sitesinde Değişiklik Veya Güncelleme Yapmak İstiyorsak Ne Olur?

Cevapları size neler söyleyecektir: Bir tam hizmet web tasarım ajansı ekibinizin işleri nasıl çalıştığını açıklamak ve değişiklik ve güncelleme yapmayı göstermek için temel bir eğitim oturumu içermelidir. Oldukça sık güncellemeniz gerektiğini düşündüğünüz şeylerin bir listesini yapın (etkinlikler, formlar, sayfa içeriği vb.) Ve içerik yönetim sisteminde bunlardan hangisinin düzenlenebilir olacağını sorun. Programlama veya tasarım yardımı gerektiren değişiklikler için, şirket değişimin alacağı süre ve iş için bir fiyat teklifi vermelidir.

Devam Eden Dijital Pazarlama Yapıyor Musunuz?

Cevapları size ne söyleyecektir: Bir web sitesi oluşturmak için çok çaba sarfedilir, ancak aynı zamanda onu optimize etmek, tanıtmak, performansını ölçmek ve iyileştirmeler yapmak için de çaba harcar. Yeni web siteniz tamamlandığında, dijital pazarlamanın her yönünü devralmaya hazır bir şirket içi dijital pazarlama ekibiniz yoksa, dijital pazarlama konusunda da uzmanlaşmış bir web tasarım firması arayın, böylece yeni web sitesinin yayınlandığından emin olabilirsiniz. İstediğiniz sonuçlar. Anladığım kadarıyla, devam eden dijital pazarlama ya da periyodik iyileştirmeler ya da yenilemelerle olan ilişkinizi derinleştirmek istiyorsanız, seçilen ajansın ekibi sizin için uygun olacaktır.

11.10.2019 Tarihinde Güncellenmiştir.

hakkında Acarnet Editör

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Web Tasarım Hizmeti Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 12 Kural

İşletmeler veya kişiler web sitesi yaptırırken bir çok hatalı kararlar alırlar ve sonucunda da çok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir